Pytanie:
Jak mogę przekształcić wyjście z chwilowego przełączenia na impuls przy naciśnięciu i impuls przy zwolnieniu?
noise
2009-11-17 04:07:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tytuł mówi wszystko.

Mam pomysł, aby wypróbować obwód różnicowy wzmacniacza operacyjnego i mostek diodowy, ale lecę na oślep.

Próbuję też to osiągnąć bez mikrokontrolera.

Pomiędzy chiphackerem a moimi pączkami @tcmaker mam kilka potencjalnych rozwiązań. Symulowałem parę w SPICE i na pewno jest pewien potencjał, po prostu muszę sprawdzić, czy będą się zazębiać z moim zakrętem. Dzięki za odpowiedzi wszystkim! Postaram się opublikować wszelkie aktualizacje dotyczące moich postępów.
Oto jedno rozwiązanie napisane przez mojego przyjaciela, bardzo szczegółowe wyjaśnienie i zawiera schemat LTSpice. http://uptownmaker.blogspot.com/2009/11/pulses-on-pushbutton.html
Sześć odpowiedzi:
#1
+8
English Dave
2009-11-18 02:43:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli chcesz fajnego rozwiązania analogowego, jest taki obwód, który jest używany przez symulatorów lotów:

"Sorry, new users aren't allowed to use image tags"
(źródło: simprojects.nl)

Schemat przedstawia rozmieszczenie przełącznika, ale można go łatwo zastąpić chwilowym.

Za każdym razem przełącznik zmienia pozycje, kondensator musi się ładować i rozładowywać. W tym czasie na stykach przekaźnika powstaje napięcie, zamykając przełącznik. Po naładowaniu kondensatora przekaźnik wyłącza się ponownie.

Więcej informacji tutaj: http://www.simprojects.nl/toggle_to_momentary.htm

Ten jest sprytny, ponieważ wykorzystuje minimalną liczbę komponentów, tylko jeden kondensator i przekaźnik. Wadą jest to, że przekaźnik jest dość duży, ale oryginalny asker może być w stanie znaleźć mniejsze lub półprzewodnikowe, które działają w ten sam sposób (może wymagać dodania dodatkowego rezystora, aby spowolnić czas ładowania / rozładowania kondensatora)
#2
+8
endolith
2009-11-18 11:25:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bramka XOR:

alt text

Użyłem do tego NC7SZ58, który jest tani (0,04 USD) i mały i ma Schmitt wejścia wyzwalające, więc impulsy mają mniej więcej taką samą długość (którą można ustawić za pomocą wartości RC).

Być może dolnoprzepustowy RC na obu wejściach, ale różne stałe czasowe, do odbicia?
#3
+6
jkopel
2009-11-17 11:14:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W zależności od tego, ile chcesz zainwestować w naukę, najbardziej „podstawowe” byłoby rozwiązanie polegające na odbiciu, xor, przerzucaniu flopów. 555 to jednak świetny tor do nauki. Oto strona, która omawia wiele jego zastosowań: http://www.kpsec.freeuk.com/555timer.htm

Jeśli szukasz „Wyzwalanie krawędzi” w sekcji monostabilnej, znajdziesz to, co wydaje się być rozwiązaniem, którego szukasz.

Nie mów "wszystko powinno być zrobione na uC", ale uwielbiam 555 i tak się składa, że ​​mam ich stos, dzięki!
#4
+6
icabrindus
2009-11-18 05:05:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz użyć prostej bramki xor i jednego z wejść podłączonych bezpośrednio do przełącznika, podczas gdy drugie wejście przez obwód R-C, który zapewnia opóźnienie. Działa to dobrze jako „wykrywacz krawędzi”, ale nie powoduje odbijania - nie prosiłeś o to :-). Jest to prawdopodobnie najtańszy sposób, jeśli masz już nieużywaną bramkę xor w swoim projekcie.

#5
+5
davr
2009-11-17 06:31:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zezwolenie na 555, ale odrzucenie mikrokontrolera jest głupie, możesz dostać mikrokontroler w tym samym lub mniejszym opakowaniu niż 555, a jako bonus możesz zrobić debounting w oprogramowaniu, oszczędzając kilka dodatkowych komponentów, które byłyby wymagane sygnał dla 555. To samo dotyczy przerzutnika D i bramki XOR ... to są 2 układy scalone, których potrzebujesz, oprócz elementów odbijających.

Jaki jest powód, dla którego chcesz uniknąć mikrokontrolera? Najprostsze kosztują 1 dolara, prawdopodobnie dużo mniej w dużych ilościach. Jeśli jest to miejsce, jest 8-pinowy AVR TSSOP o wymiarach 3 x 5 mm, całkiem mały.

Zakładam, że Pan Noise prosi nas o pomoc w zadaniu domowym i nie wolno mu zastosować oczywistego rozwiązania.
Największym powodem jest to, że staram się dowiedzieć czegoś o elektronice. Zrobiłem to już w kodzie, do którego mogę wrócić, jeśli zajdzie taka potrzeba ... i nie, to nie jest zadanie domowe, tylko skromny zakręt obwodu dla mojej własnej rozrywki i budowania. Dzięki za odpowiedź, daje mi to kierunek, w którym mam pracować.
To rozsądne, jeśli określisz, że w przyszłych pytaniach ludzie lepiej zrozumieją.
Nie jest również nierozsądne unikanie mikrokontrolera ze względu na koszty tworzenia / konserwacji / testowania kodu. To coś, co przeszło mi przez głowę jako młodszy inżynier, ale co bardzo dobrze zrozumiałem, ponieważ zdobyłem doświadczenie. Mentalność „och, możemy po prostu zrobić to w oprogramowaniu” może czasami wpędzić cię w kłopoty, kiedy musisz udowodnić, że coś zadziała.
Jestem trochę zdezorientowany, że użycie miniaturowego komputera i oprogramowania do implementacji prostej funkcji logicznej jest „oczywistym rozwiązaniem”.
#6
+3
SiliconFarmer
2009-11-17 04:49:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Może być sposób na zrobienie tego z timerem 555 ustawionym jako jednorazowy.

Jeden flip flop D i jedna bramka XOR też to zrobią. Dokładna logika pozostawiona czytelnikowi jako ćwiczenie.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...