Pytanie:
Dioda LED zmienia kolor w czasie
mad_z
2009-12-23 07:01:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy dioda LED może zmieniać kolor w czasie?

Od jakiegoś czasu mam ustawioną niebieską diodę LED i kiedyś była ona znacznie jaśniejsza (ultramaryna), teraz zmierza do bardziej zielonkawej matowej kolor. Jak to się dzieje?

Dwa odpowiedzi:
#1
+8
davr
2009-12-23 07:25:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Domyślam się, że jest to przepięcie lub nadmierny prąd, z których oba mogą być spowodowane użyciem niewłaściwego rezystora z diodą LED lub zasilaczem dającym większe napięcie niż myślałeś. Nieznaczne przesterowanie diody LED będzie często działać na początku, ale zużyje ją znacznie wcześniej niż w przypadku przestrzegania specyfikacji.

#2
+4
Monica
2009-12-23 10:18:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Niestety nie wszystkie diody LED są dobrze wykonane, a niektóre z czasem ulegną pogorszeniu, nawet bez niewłaściwego użytkowania. Od jak dawna działa ta dioda LED? Jeśli to tylko kilkaset godzin, prawdopodobnie zostało przez coś uszkodzone, ale jeśli było używane przez tysiące godzin, może po prostu się starzeć.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...