Pytanie:
Dioda połączona BJT zamiast diody
Newbie
2020-05-04 19:01:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przeczytałem Wikipedię i inne strony internetowe dotyczące przeznaczenia BJT podłączonych diodami.

Ale nie jestem pewien, gdzie powinniśmy używać BJT połączonego z diodą.

Moje pytania:

  1. Gdzie jest używany BJT połączony z diodą?Na przykład, w jakich wymaganiach musimy użyć BJT połączonego z diodą?

Wyjaśnij w prosty sposób.

Skierował ten link

W którym artykule czytałeś o „przeznaczeniu BJT połączonych diodami”?Dodaj do niego link.
@Newbie Przeczytaj ostatni akapit artykułu w Wikipedii [Tranzystor połączony z diodą] (https://en.wikipedia.org/wiki/Diode-connected_transistor).
@AndrewMorton, tak czytałem, ale nie byłem w stanie uzyskać jasności
@Bimpelrekkie, Dodano odsyłacz, o którym wspomniałem
Mówiąc luźno, BJT połączona z diodą podąża za równaniem diody Shockleya lepiej niż dioda.
Pięć odpowiedzi:
#1
+9
Circuit fantasist
2020-05-04 19:46:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Dioda wzmocniona" . BJT połączona z diodą aka "dioda aktywna" to po prostu tranzystor, którego kolektor jest podłączony do bazy. Tak więc część tranzystora-kolektor-emiter jest połączona równolegle z jego złączem baza-emiter, więc możemy myśleć o tej kombinacji jako o „wzmocnionej diodzie”. Prąd płynący przez tę „złożoną diodę” jest beta razy większy niż prąd płynący przez pojedyncze złącze p-n (baza-emiter). Więc jego krzywa IV jest bardziej pionowa lub, jak mówią, jego rezystancja różnicowa w tej części jest niższa. Dlatego dioda aktywna jest lepsza niż zwykła dioda.

Zauważ, że prawdziwa dioda (złącze baza-emiter) kieruje tylko część beta całego prądu wejściowego (kolektora); działa więc jak dioda małej mocy (sygnalizacyjna), która określa zachowanie „diody” mocy. Większość prądu przepływa przez złącze kolektor-emiter, które początkowo zachowywało się jak stabilizator prądu , ale teraz działa jako stabilizator napięcia .

„Reversed” tranzystor. To połączenie wprowadza ujemne sprzężenie zwrotne typu napięciowego, które odwraca zachowanie tranzystora. Zwykle napięcie wejściowe Vbe steruje wyjściowym prądem kolektora Ic tranzystora, podczas gdy tutaj, dzięki ujemnemu sprzężeniu zwrotnemu, wydaje się, że „wejściowy” prąd kolektora steruje „wyjściowym” napięciem Vbe. Ten "odwrócony" tranzystor jest używany w wejściowej części prostego zwierciadła prądowego BJT (QREF na zdjęciu Bimpelrekkiego).

Tę „sztuczkę odwrócenia” można zaobserwować w każdym systemie z ujemnym sprzężeniem zwrotnym, ponieważ dostosowuje on swoje wejście tak, aby uzyskać pożądane wyjście. W rezultacie wyjście staje się wejściem, a wejście staje się wyjściem. Innym typowym przykładem jest wszechobecny nieodwracający wzmacniacz operacyjny, w którym wzmacniacz operacyjny dostosowuje napięcie wejściowe VOA dzielnika napięcia R1-R2 tak, aby jego napięcie wyjściowe VR1 = VOA.R1 / (R1 + R2) było równe prawdziwe napięcie wejściowe VIN. W rezultacie tłumik działa (z pomocą wzmacniacza operacyjnego) jako wzmacniacz o wzmocnieniu (R1 + R2) / R1.

"Rubber diode" . Jeśli nie przyłożymy całego napięcia kolektor-emiter do złącza baza-emiter, ale jego część, VBE zostanie zwielokrotnione (jak we wzmacniaczu nieodwracającym). „Dioda tranzystorowa” będzie działać jako „dioda tranzystorowa Zenera” z dowolnym wymaganym napięciem. Ta sieć jest szeroko stosowana jako obwód polaryzacji we wzmacniaczach operacyjnych i wzmacniaczach mocy.

Czy mógłbyś rzucić więcej światła na „ujemne sprzężenie zwrotne typu napięcia”?

Tranzystor i rezystor kolektorowy tworzą klasyczny stopień wzmacniający ze wspólnym emiterem . Jest to wzmacniacz napięcia, w którym przykładamy napięcie wejściowe do jego portu wejściowego - złącza baza-emiter i pobieramy napięcie wyjściowe z portu wyjściowego - złącza kolektor-emiter. Ponieważ masa jest wspólna, to gdy podłączymy kolektor do bazy, tak naprawdę podłączamy równolegle port wyjściowy do portu wejściowego ... po prostu wyjście do wejścia ... W rezultacie całe napięcie wyjściowe (kolektor) jest stosowany do wejścia; stąd nazwa „typ napięciowy”. Przyłożone w taki „równoległy” (bocznikowy) sposób napięcie wyjściowe powoduje, że tranzystor obniża to samo napięcie wyjściowe aż do osiągnięcia stanu równowagi (z grubsza VC = VB = 0,65 V). Nazwa tego mechanizmu to „ujemne sprzężenie zwrotne”… a tutaj jest to „ujemne sprzężenie zwrotne typu napięciowego”.

Dziękuję za Twoją odpowiedź.Czy mógłbyś rzucić więcej światła na „ujemne sprzężenie zwrotne typu napięcia”
#2
+8
Peter Smith
2020-05-04 20:20:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

BJT podłączony do diody ma znacznie lepszy współczynnik idealności niż zwykła dioda i jest używany tam, gdzie wymagane jest zachowanie bliskie idealnego, na przykład w krzemowych czujnikach temperatury.

Wiele z tych czujników działa poprzez pulsowanie dwóch różnych poziomów prądu przez diodę, ale aby być dokładnym, współczynnik idealności musi być bliski 1 (tj. jest jak najbliżej idealnego równania diody Shockleya), co jest prawdą w przypadku wielu tranzystorów, ale nie w zwykłej diodzie.

Oto aplikacja dla zdalnego czujnika temperatury MAX31730:

MAX31730 headline application

Bardzo popularnym tranzystorem do tego typu zastosowań jest 2N3906 (PNP)

Jaki jest tego powód?BJT, który nigdy nie został zaprojektowany jako dioda, działając jak bardziej idealna dioda niż dioda, która została zaprojektowana specjalnie jako dioda?
@DKNguyen - to prawda.Diody mogą być całkiem kiepskie jako diody.
@KevinWhite,, więc dlaczego nie używamy BJT jako diod zawsze?:) Tylko koszt, czy są inne problemy?
Mój komentarz ma zastosowanie tylko wtedy, gdy pod obciążeniem do przodu mają inne wady - np. Odwrotne napięcie przebicia jest bardzo niskie - zwykle około 6V.
#3
+7
Reroute
2020-05-04 19:22:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zwykle w zastosowaniach o bardzo małych wyciekach, np.zaciski wejściowe o wysokiej impedancji do szyn zasilających lub wzmacniaczy logarytmicznych, w których wyciek zakłóciłby zależność między prądem a napięciem, z której chcesz skorzystać

Wady to zwykle wyższa pojemność i znacznie niższe przebicie napięcia wstecznego, ale jeśli masz małe sygnały, mogą pokonać niektóre lepsze diody, które możesz kupić z solidnym marginesem,

Możesz również wykorzystać 2 różne skrzyżowania na różne sposoby, masz zarówno skrzyżowanie B-E, jak i B-C, oba mają różne właściwości w zależności od tego, co chcesz osiągnąć.

Dziękuję za odpowiedź.Ale proszę, pomóż mi zrozumieć w prostych słowach.Nie rozumiem tego
* Nie rozumiem tego * W takim razie nie powinieneś zadawać pytania, które zadałeś.Różnice są niewielkie, ponieważ wyjaśniamy i odnosimy się do szczegółów, które można zrozumieć tylko wtedy, gdy masz pewien poziom zrozumienia.
Art of Electronics wspomina o znacznie niższym wstecznym prądzie upływu, jeśli dobrze pamiętam.
#4
+4
Bimpelrekkie
2020-05-04 19:30:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jedyne powody, dla których I może wymyślić, kiedy użyć BJT połączonego z diodą (zwarty kolektor do podstawy) zamiast diod to:

  • Potrzebujesz diody now, ale masz tylko BJT

  • Projektujesz obwód, który będzie na układzie scalonym. Potrzebujesz diody, ale nie ma dostępnych odpowiednich diod i / lub nie są one odizolowane od podłoża silikonowego i / lub zaleca się użycie BJT połączonego z diodą zamiast diody.

O ile wiem, nie ma konkretnych zalet w stosowaniu BJT połączonego z diodą zamiast diody, więc użycie jednej lub drugiej nie powinno robić różnicy.

Ten artykuł w Wikipedii wspomina, że ​​diody BJT są używane w obecnych lusterkach:

enter image description here

powodem tego jest to, że tranzystory muszą być dobrze matched (być takie same). Jeśli jedna jest diodą, a druga tranzystorem, nie ma gwarancji, że będą się zachowywać w ten sam sposób. Kiedy „dioda” jest wykonana z identycznego tranzystora, można zrobić to samo, a prądy będą pasować (będą takie same).

#5
+3
vu2nan
2020-05-04 22:48:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Użyłem niemieckiego BJT połączonego z diodą jako detektora dla radia kryształkowego zasilanego bocznikiem z napięciem przewodzenia tak niskim jak 0,1V.

enter image description here

Testy na germanowych BJT w mojej kolekcji wykazały niższe napięcie przewodzenia przy połączonych podstawach i nadajniku.

https://nandusthoughts.blogspot.com/2016/02/ideal-detector-for-shunt-fed-crystal.html

Oto kolejne zastosowanie tranzystora Q453 połączonego z diodą o niskim spadku przewodzenia.

https://i.stack.imgur.com/nY3S0.png

Bardzo intrygujące ... Pamiętam, że w latach 60-tych wykonałem taki wykrywacz z ostrzem do golenia i ołówkiem grafitowym :) Pamiętaj tylko, że Twoja „dioda tranzystorowa” to po prostu dioda (złącze baza-kolektor).Tutaj pojawia się ujemne sprzężenie zwrotne, ponieważ baza jest połączona z emiterem ... a wejście tranzystora (złącze baza-emiter) jest zwarte.Nie potrafię wyjaśnić jego niższego napięcia VF ...
@Circuit fantasist, tak czy inaczej (bazowy emiter lub bazowy kolektor) jest w porządku dla radia kryształkowego z wyjątkiem małej różnicy w napięciu przewodzenia.Nawet ja zbudowałem okopowe radio w latach sześćdziesiątych!


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...