Pytanie:
Doświadczenie z pierwszej ręki z Linux AVR IDE
BrianMcK
2009-12-27 05:05:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Szukam wkładu w uzyskanie dobrego zintegrowanego środowiska programistycznego skonfigurowanego do programowania AVR pod Linuksem (Assembly i C).

Moje studia dały mi ograniczone praktyczne doświadczenie z AVR, ale obawiam się, że będę Robię się trochę zardzewiały, więc chcę zająć się niektórymi projektami, ale także chcę wytrwać w wykonywaniu całego rozwoju pod Linuksem.

Używam USBtinyISP Ladyady i programowałem swoje chipy używając AVRdude, ale jeszcze nie znalazłem IDE, które działa tak, jak lubię pod Linuksem, więc kompilowałem i budowałem za pośrednictwem mojego lappie dla systemu Windows i AVRstudio. (Dlatego uwielbiam Arduino, dobre IDE & działa od razu!)

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z pierwszej ręki w używaniu IDE z Linuksem, które z powodzeniem opracował swoje projekty AVR od początku do końca?

Pięć odpowiedzi:
#1
+8
jeremy
2009-12-27 08:49:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Problem w przypadku programistów opartych na Linuksie polega na tym, że zwykle mają swój własny, unikalny przepływ pracy (vim vs emacs itp.). Moim zdaniem linux to jedno duże IDE, do którego dodajesz własne części. Mając to na uwadze:

Jeśli używasz dystrybucji opartej na Debianie, uruchom to w swoim wierszu poleceń: sudo apt-get install build-essential avr-gcc avrdude

Następnie znajdź edytor tekstu, który lubisz (google to twój przyjaciel, ale oto kilka: vim / gvim, emacs, geany, kate, jedit) i napisz trochę C. Kiedy będziesz gotowy do kompilacji, wskocz na avrfreaks i spójrz na makefile innych ludzi. Prawdopodobnie możesz po prostu ukraść plik makefile z czyjegoś projektu i zmodyfikować urządzenie docelowe, częstotliwość XTAL i nazwy plików źródłowych. Po uruchomieniu make i utworzeniu pliku .hex użyj programu avrdude, aby zaprogramować swój chip.

Aby zagłębić się w szczegóły, zajęłoby znacznie więcej miejsca niż mam, ale to jest podstawowy proces. Jeśli czujesz się dobrze z tym procesem, możesz zrobić dodatkowe fajne rzeczy w pliku makefile, na przykład jedno polecenie, które kompiluje i pobiera twój kod. Niektóre edytory tekstu (takie jak geany) umożliwiają ustawienie niestandardowych poleceń tworzenia w opcjach menu GUI, dzięki czemu możesz mieć przycisk kompilacji + pobierania, tak jak ja.

Ponadto fantastyczną rzeczą w tym procesie jest to, że jest prawie taki sam, niezależnie od tego, czy tworzysz dla ARM, AVR, x86, SPARC, cokolwiek. Gdy masz już pliki makefiles i gcc, reszta rozwoju Linuksa to bułka z masłem!

HEHE, takie proste. Takie podejście niepotrzebnie mnie zrażało. Dopóki nie zostało to tak prosto wyjaśnione, nie wiedziałem, jak zbudować plik makefile. Dzięki za wskazówki :)
To też robię. EMACS i plik Makefile. W ten sposób możesz również skompilować elementy Arduino. (* jcl *)
Możesz także użyć Eclipse jako IDE / edytora i użyć pliku makefile do kompilacji i pobrania. Z OpenOCD i ARM możliwe jest nawet debugowanie przez JTAG (nie wiem, czy to działa z AVR).
#2
+3
user449
2009-12-27 23:31:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Istnieje moduł Eclipse dla AVR, ale użyłem go i wydawało się, że jest to o wiele bardziej kłopotliwe, niż było warte. (Podobnie jak większość innych modułów Eclipse, z których korzystałem)

Pozdrowienia dla prowadzącej, ale ponieważ nie brzmisz tak przekonująco, nie będę się zbytnio przejmował :)
Dodam tylko, że muszę używać eclipse w pracy (choć nie dla avrs) i nie polecam tego. W przypadku mikrokontrolerów możesz obejść się bez tego całego wzdęcia.
#3
+2
Clinton Blackmore
2009-12-27 21:48:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie mam z tym żadnego doświadczenia z pierwszej ręki, ale KontrollerLab brzmi interesująco.

Tak, próbowałem już wcześniej uruchomić KontrollerLab, ale mój komputer ostatnio bardzo się zawiesił i dopiero teraz wszystko konfigurowałem ponownie. Wygląda na to, że pochodzi z tej samej ekipy, która stworzyła Ktechlab, który okazał się bardzo przydatny w projektowaniu schematów i obwodów. Dzięki za wkład.
#4
+2
BrianMcK
2009-12-28 06:15:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ponieważ podejście makefile wydaje się zajmować stronę C mojego pytania, trochę więcej eksperymentowałem tutaj (tak jak było) i stwierdziłem, że mam również zasoby do zbudowania kodu asemblera.

Używając AVRA, asemblera wiersza poleceń, przetestowałem budowanie mojego starego projektu szkolnego i wygenerowałem identyczny plik * .hex, porównując go z oryginalnym wyjściem AVRstudio. Chociaż właściwie nie zaprogramowałem mikrokontrolera AVR, na podstawie samego wyjścia z radością mogę powiedzieć, że mam teraz xp z pierwszej ręki, aczkolwiek ograniczone :)

Nie zapominaj, że avr-gcc zawiera również doskonale dobry asembler. Ma nieco inną składnię niż asembler AVRA i Atmela, ale działa równie dobrze.
#5
  0
me
2010-09-01 02:30:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ECLIPSE działa dobrze na EeePC z poprawką AVR ... Ale jest trochę powolny.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...