Pytanie:
Nitinol: Przydatne rzeczy?
iklln6
2009-12-19 12:07:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rozważałem użycie drutu Nitinol do pewnych eksperymentów jako elementu systemu autonomicznego. Rozumiem, że powróci do swojego pierwotnego, skurczonego stanu, gdy osiągnie ~ 70 ° C, co wydaje się nadawać do całkiem zgrabnych zastosowań, przepuszczając przez niego prąd. Zakładam, że jakbym miał coś kupić, to powinienem kupić rzeczy o najcieńszej średnicy dla maksymalnej wytrzymałości w stosunkowo krótkich (<20cm) długościach.

Zatem dla tych z Was, którzy mieli okazję bawić się tym materiałem, czy Nitinol wydaje się być kujonem inżynierem?

Trzy odpowiedzi:
#1
+9
terrace
2009-12-19 14:03:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Powiedziano mi dwie rzeczy:

  1. Robi się bardzo gorąco, co narzuca pewne ograniczenia (osoba, która mi to powiedziała, używała go w odzieży) .
  2. Kurczy się i rozszerza rozczarowująco powoli.

Ostatnio natknąłem się jednak na urządzenie opracowane w (późnym) Laboratorium Haptics na Uniwersytecie McGill o nazwie „Siłownik z pamięcią kształtu o dużym odkształceniu”:

Składają się z cienkich włókien NiTi utkanych w przeciwbieżny, spiralny wzór wokół dysków podtrzymujących. Ta struktura zapewnia wysoce wydajną transformację między siłą a przemieszczeniem, przezwyciężając główną wadę mechaniczną stopów z pamięcią kształtu, czyli ograniczoną deformację. Są tak szybkie, jak cienkie włókna, zachowując jednocześnie garb dzięki wielu równoległym włóknom. Ponieważ włókna mogą być rzeczywiście bardzo cienkie, mogą drgać i rozluźniać się w ciągu milisekund. Różne sterowniki o zmiennej strukturze z powodzeniem kontrolowały położenie, siłę i przyspieszenie w celu kontroli wibracji. W ten sposób dysponujemy wysokowydajnymi, szybkimi, precyzyjnymi siłownikami pamięci kształtu, niezwykle prostymi w budowie i sterowaniu.

Niesamowite, więc może za kilka lat możemy spodziewać się na rynku szybkich / precyzyjnych siłowników. Przypuszczam, że skurcz nie rośnie [znacząco] wraz ze wzrostem temperatury? Nadal będę musiał trochę poszukać i pogrzebać, aby zobaczyć, jakie są jego cechy naprawdę dla potencjału hobbystów. Być może zapiszę dane, które zbieram, i opublikuję w sieci dla innych z taką samą ciekawością do czytania.
Jeśli zdecydujesz się coś kupić, prześlij swoje wyniki - byłbym ciekawy.
#2
+2
Jim
2009-12-21 17:38:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oto film, na którym jest używany jako calowy robak Film na YouTube

Myślę, że fakt, że jest to calowy robak, mówi coś o skuteczności Nitinolu, ale nadal całkiem fajne moim zdaniem

Ten film był niesamowicie pomocny! Daje mi wyobrażenie o tym, czego się spodziewać, dzięki responsywności i wglądowi w to, co może być realistyczne w przypadku aplikacji. Dziękuję ci bardzo za to!
#3
+1
Rocketmagnet
2012-03-29 15:09:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z pewnością jest używany w zastosowaniach medycznych do rozszerzania stentów w ciele. enter image description here

Jest również używany do łączenia rur hydraulicznych w zastosowaniach wojskowych. Jednak nie jest to zbyt dobre w przypadku zastosowania, które normalnie sobie wyobrażamy, w przypadku siłownika. Dla mnie zabójcą jest to, że nie znam żadnych aplikacji, które używają Nitinolu do powtarzających się skurczów pod obciążeniem. Problem polega na tym, że rozciąga się w czasie, przez co jest zasadniczo bezużyteczny.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...