Pytanie:
BLDC i falownik trójfazowy
Lars
2009-12-31 04:20:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chcę uruchomić / sterować silnikiem BLDC z odtwarzacza DVD / CD-rom i znalazłem schemat, jak to zrobić, tak zwany falownik trójfazowy (patrz prawy schemat na tej stronie: http: // en.wikipedia.org/wiki/Inverter_%28electrical%29#Three_phase_inverters).

Zrobiłem to już z kilkoma różnymi typami tranzystorów i ATtiny2313 dla sygnału / taktowania i otwierania tranzystory, ale nie mam uruchomionego BLDC. Mogę poprawnie zapalić diody LED, ale myślę, że nie ma wystarczającej mocy dla BLDC. Nie ma 'antyrównoległych diod' w tej konfiguracji mojego.

A teraz moje pytanie, czy myślisz, że mogę zrobić NPN na schemacie z BC639? Mogę dostać 50 za 3,50 euro, więc mogę je wykorzystać także na inne rzeczy. A co z „antyrównoległymi diodami” dla tylnego pola elektromagnetycznego, czy ich potrzebuję? Silnik nie musi obracać się bardzo szybko, wystarczy łatwa prędkość. A co z czasami, jak długo powinno trwać otwieranie / impuls (ile ms)? A może muszę użyć innych rzeczy / różnych tranzystorów / schematów?

Dzięki za pomoc.

Dwa odpowiedzi:
#1
+11
Jason S
2009-12-31 06:20:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

och och ... Powinienem cię ostrzec, że wkroczyłeś do cudownego i dzikiego świata kontroli motorycznej. Uzyskanie silnika z „łatwym” obciążeniem, takim jak wentylator lub pompa, nie jest zbyt trudne, ale musisz zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy, a niestety to, co znajdziesz w Internecie, omija niektóre ważne subtelności.

Aby sterować silnikiem BLDC (który lepiej nazwać PMSM = silnikiem synchronicznym z magnesami trwałymi), musisz zarządzać następującymi aspektami:

  • urządzenia zasilające ( strona wikipedii pokazuje tranzystory NPN, ale nikt już ich nie używa, zamiast tego tranzystory MOSFET są używane w aplikacjach poniżej 200V, tranzystory IGBT przy wyższych napięciach)

  • napędy bramek (łączące sygnały z twojego kontrolera do urządzeń zasilających)

  • komutacja (cykliczna zmiana prądu przez różne fazy silnika podczas jego obracania)

  • kontrola prądu ( upewniając się, że dopuszczasz bezpieczny poziom prądu przez silnik i tranzystory)

  • sterowanie ruchem (sprawianie, że silnik obraca się z żądaną prędkością lub pozostaje w żądanej pozycji)

Gorąco polecam kup zintegrowany mostek 3-fazowy, który pobiera sygnały logiczne z mikrokontrolera oraz włącza i wyłącza tranzystory MOSFET. ST jest przyzwoitym producentem + ma kilka takich, często z zabezpieczeniem nadprądowym. L6234 to taki, który może odpowiadać Twoim potrzebom.

Jeśli nie zamierzasz używać zintegrowanego mostka, użyj tranzystorów MOSFET, ale OSTROŻNIE. Dolne nie są zbyt trudne do kontrolowania, ale górne nie mogą być napędzane bezpośrednio z wyjścia mikrokontrolera, chyba że używasz tranzystorów MOSFET z kanałem P, a napięcie zasilania jest takie samo jak zasilanie mikrokontrolera. (W każdym razie niebezpieczne jest kierowanie bezpośrednio z mikro; jeśli masz usterkę, możesz łatwo uszkodzić mikrokontroler.)

(Tranzystory NPN byłyby naprawdę trudne do napędzania; niższe mogą potrzebować więcej prąd niż mikro może dostarczyć, a górne wymagają jakiegoś obwodu, aby je poprawnie zasilić.)

Antyrównoległe lub „wolnobieżne” diody umożliwiają przepływ prądu z silnika, który jest obciążeniem indukcyjnym, do źródła zasilania. Jeśli ich nie masz i wyłączysz tranzystor, gdy prąd przepływa przez silnik, prawdopodobnie uszkodzisz tranzystor z powodu indukcyjnego skoku napięcia podczas wyłączania.

Również prawdopodobnie będziesz musiał użyj PWM (modulacja szerokości impulsu) - jeśli używasz tylko sterowania włączaniem / wyłączaniem dla każdego z 6 tranzystorów, prawdopodobnie uzyskasz stan przetężenia, ponieważ wkładasz całe napięcie akumulatora do silnika, a kiedy jest na w stanie spoczynku, wartość przeciwelektromotoryczna wynosi 0, więc prąd jest ograniczony tylko przez tranzystory i rezystancję uzwojenia silnika.

Odnośnie komutacji: jeśli nie masz czujnika położenia na silniku, będziesz musiał stosować bezczujnikową technikę komutacji, która może być interesująca ... te podstawowe mierzą napięcie na zaciskach silnika i używają tego do pomiaru przybliżonej wartości przeciwelektromotorycznej Nic tak naprawdę nie działa przy zerowej prędkości; przy małej prędkości algorytmy są skomplikowane, a przy dużej prędkości nie jest tak źle. Jeśli twój silnik ma „łatwe” obciążenie (mały moment obciążenia przy niskich prędkościach, płynnie zmieniający się moment przy wyższych prędkościach), możesz go napędzać w otwartej pętli przy niskich prędkościach, jak silnik krokowy.

Wszystko to jest tylko wierzchołek góry lodowej do sterowania silnikiem… na szczęście masz dość mały silnik, więc praca z nim nie powinna być tak trudna ani niebezpieczna. Powodzenia!

edit: Allegro to kolejna firma, która produkuje układy scalone do silników.

#2
+3
Leon Heller
2009-12-31 22:56:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Firma Microchip tworzy urządzenia specjalnie do tego rodzaju zastosowań:

Sterowanie Microchip BLDC

Nie, nie robią tego. Robią mikrokontrolery. Wszystkie inne obiekty pokazane na tej stronie to rzeczy, które musisz dodać. OP ma już mikrokontroler, po prostu szuka czegoś do połączenia z urządzeniami zasilającymi lub dołączenia ich.
Moduły Microchip PWM mogą bezpośrednio generować trapezowe przebiegi.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...