Pytanie:
Zasilanie bateryjne w niskich temperaturach
edebill
2010-02-23 23:53:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zbudowałem moduł czujnika temperatury, który działa na baterie 4xAA i przesyła dane z powrotem do komputera przez XBee. Działa świetnie, dopóki nie zrobi się zimno. W tym momencie akumulatory AA (wypróbowałem duracell i eneloop) bardzo szybko obumierają. W wieku około 40 lat wygląda na to, że nie są w stanie zebrać 3,3 V potrzebnego do zasilania sieci bezprzewodowej.

To musi być zasilane z baterii - podłączenie przewodu nie wchodzi w grę.

Próbuję teraz zwykłych starych alkaliów, ale zastanawiałem się, czy ktoś ma jakieś wskazówki, jak uzyskać wystarczającą moc z baterii w czasie zimy. Czy muszę tylko podwoić i użyć 8 baterii? Czy ogniwa NiCad lub LiPo działają lepiej niż NiMH? Czy przejście na inny moduł bezprzewodowy, który może obsługiwać niższe napięcie, rozwiązałoby problem?

Pięć odpowiedzi:
#1
+8
Robert Harvey
2010-02-24 00:14:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Baterie litowo-jonowe mogą być najlepszą opcją dla akumulatorów ... Mają niski współczynnik samorozładowania i najwyraźniej działają lepiej w zimne dni. Niestety, wszystkie popularne typy baterii w zasadzie przestają działać w temperaturach zbliżających się do zera.

To, co możesz rozważyć, to zamontowanie małego ogniwa słonecznego do ładowania ciągłego i izolowanie baterii. Jeśli uda Ci się dobrze zaizolować, ładowanie podtrzymujące ogrzeje baterie w ciągu dnia, a izolacja zapewni im ciepło w nocy.

Energizer twierdzi, że ich Ultimate Lithium działa aż do -40ºC

#2
+7
Some guy
2010-03-03 12:38:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Użyj czegoś takiego jak Energizer Lithium AA - mają ocenę 40 poniżej zera i nie są zbyt drogie, jeśli się rozejrzysz. Używam ich w balonach na dużych wysokościach, gdzie temperatura może spaść do -55 stopni Celsjusza i są dla mnie nie lada gratką :)

Dokładnie przetestowaliśmy litowe Energize w kriokomorze do -40. Nadal możesz wyciągnąć z nich 2 ampery przy -20. Spada to jednak do około 250 mA przy -40.
#3
+5
jluciani
2010-02-24 18:58:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy baterie są rzeczywiście wyczerpane, czy też zaczną działać, jeśli wzrośnie temperatura? Czy XBee jest cały czas włączony, czy też większość czasu spędza śpiąc?

Zakładając, że baterie trzeba tylko podgrzać - jeśli XBee nie musi być cały czas włączone, możesz być w stanie wykonanie sekwencji startowej polegającej na pobraniu prądu z akumulatorów w celu ich rozgrzania, a następnie włączeniu XBee.

Przetwornica DC-DC o szerokim zakresie wejściowym umożliwiłaby również uruchomienie przy niższych napięciach.

Jeszcze jedna uwaga, XBees można uruchomić przy 3V. Pobierają również bardzo niskie prądy w trybach hibernacji, gdy pracują pod napięciem 3V. Mam kilka wykresów cyklu pracy i poboru prądu dla różnych trybów pracy na http://wiblocks.luciani.org/white-papers/intro-to-zigbee.html

Śpię je, gdy nie są używane - XBee budzi się raz na minutę, gdy chcę przesłać odczyt. Zobaczę, co się stanie, jeśli przyniosę baterie i je podgrzeję.
Innym pomysłem na baterie mogą być akumulatory litowo-jonowe firmy A123 Systems. Zdarzyło mi się patrzeć na ANR26650 dla innego projektu. Zakres temperatur pracy wynosi od -30 ° C do 60 ° C. Są to ogniwa 3,3 V (średnica 26 mm, wysokość 65 mm). Napięcie jest określone na apx 2,5 V przy 75% pojemności przy -20 ° C.
#4
+2
Nordic
2012-08-03 04:36:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ogniwa z chlorku tionylu litu (Li / SOCL2) działają dobrze w niskich temperaturach i są oceniane w zakresie od -55 ° C do +125 ° C

Oto arkusz danych Tadirana Baterie z serii TLH o podwyższonej temperaturze.

Oto artykuł na temat ich zastosowania, napisany przez Tadirana.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe z uszczelnieniem cyklonowym mogą być dobrym wyborem, jeśli potrzebujesz akumulatorów o niskiej temperaturze. Wygląda na to, że nazwa firmy uległa zmianie, więc sugeruję poszukać Cyclona w Digi-key.

Są to ogniwa podstawowe i nie można ich ładować.
Dodam, że większość Li / SOCL2 ma minimalną obciążalność prądową (niektóre tak niskie, jak kilka mA, takie jak Tadirans, inne do 100-200 mA przypuszczalnie, ale niezweryfikowane). Więc tak, działają w bardzo niskich temperaturach, ale mogą tylkodostarczają małe prądy.Wydaje się, że tworzą one również warstwę izolacyjną po długim okresie bezczynności, co powoduje chwilowe „zapadanie się” napięcia, gdy są używane.
#5
+2
Alexander
2014-01-11 18:50:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wypróbuj akumulatory LiFePO4. Możesz je dostać w formacie 18650 na eBayu lub Aliexpress, są też pasujące gniazda z dołączonymi przewodami.

Zauważ, że te ogniwa wymagają niższego prądu ładowania niż typowe LiIon - 3,6 - 3,65 woltów 4,2 - 4,23 V.

Rowerzyści używają ich zimą do latarek - nawet przy -20 ° C w pełni naładowane ogniwo może uwolnić około 50% swojej nominalnej pojemności, zanim napięcie spadnie poniżej krytycznego 2,7 VTo pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...