Pytanie:
Jakie są bardziej atrakcyjne przypadki użycia komputerów typu plug-in?
Robert Harvey
2010-02-23 01:34:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy komputery z wtyczkami są przydatne do czegokolwiek poza pamięcią masową podłączoną do sieci?

Wiem, że można zawiesić na nich kilka dysków, może założyć własny serwer WWW. Ale te zastosowania mają ograniczoną atrakcyjność w środowisku domowym, a podejrzewam, że w środowisku korporacyjnym będą używane zwykłe serwery. Widziałem je używane w środowisku przemysłowym, być może jako kontrolery środowiskowe lub urządzenia do zarządzania energią, ale brak we / wy (klawiatury i wyświetlacza) wydaje się ograniczać ich użyteczność.

Czy czegoś mi brakuje? A może po prostu brakuje mi wyobraźni? Czy wyobrażasz sobie sposób wykorzystania ich w środowisku domowym, innym niż serwer multimediów / Tivo dla biedaków?

Pięć odpowiedzi:
#1
+6
chemicaloliver
2010-02-23 01:53:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sporo osób (w tym ja) używa ich z arduinosami. Obecnie jest to tylko czujnik temperatury. Uruchamiam serwer MQTT na wtyczce sheevaplug i używam skryptów php do pobierania danych z arduino i wysyłania wiadomości na serwer w celu odebrania ich przez kilku klientów. Monitoruję również użycie wtyczki sheevaplug przez MQTT i wysyłam to wszystko do pachube.

Moja wtyczka działa również jako platforma testowa do testowania stron internetowych i brama ssh do mojej sieci. Poza tym, że prawie nakreśliłeś zastosowania, używanie <5W jest dużą przewagą nad czymkolwiek, jeśli używasz komputera 24/7. W dzisiejszych czasach wiele osób monitoruje w domu i może on stać się kolejnym kultowym komputerem do tego celu po viglen mplc lub slugu linksys

#2
+4
Terry Chen
2010-02-23 03:04:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

oto kilka przeszłych doświadczeń + pomysłów dotyczących wtyczek domowych.

  1. Chociaż zgadzam się, że brak wejścia / wyjścia klawiatury może ograniczać jego użyteczność, w niektórych przypadkach jest to w rzeczywistości dobry pomysł. Na przykład, jeden z poprzednich projektów, nad którym pracowałem, dotyczył wbudowanego cienkiego klienta (wtedy nie był to komputer typu plug-in ...) z tylko skanerem kodów kreskowych UART IR. I zadziałało magicznie dla facetów w zakładach produkcyjnych / logistycznych. Szkolenie nie było wymagane. Jest bezpośrednio podłączony i ładowany z sieci, dzięki czemu można go łatwo przeprogramować dla różnych zestawów wyposażenia. Był tani i niezwykle przenośny. Może również służyć jako tani „wytrzymały” zamiennik komputera.
  2. Do użytku domowego może być łatwo użyty jako brama do automatyki domowej, takiej jak X10 / Homeplug. Można go również wykorzystać do stworzenia matki wszystkich urządzeń obsługujących Twittera (chociaż można to zrobić znacznie łatwiej z osłoną arduino + ethernet lub mikroczipem enc28j60).
  3. Rozmyślałem również o używaniu Xdmx / VNC i wtyczki domowej do tworzenia „dodatkowych” monitorów dla mojej domowej stacji roboczej z systemem Linux. Oczywiście większość komputerów z wtyczką nie ma wyjścia wideo, ale niektóre mają, i prawdopodobnie można uciec również do tego celu przy użyciu beagleboardu. Beagleboard ma wyjście HDMI IIRC i działa w pełni rozwinięty procesor Cortex-A8.

Jak zawsze, traktuj moje pomysły z dużym sceptycyzmem.

#3
+4
Adam Davis
2010-02-23 03:10:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W tej chwili możesz kupić komputer z wtyczką za 50 USD.

Za kilka lat będzie to 5 USD lub mniej.

W tym momencie równie dobrze możesz kupić podłącz do wbudowanego komputera i używaj go do wglądu w energię, automatyzacji i sterowania. Lub wbuduj go w każde urządzenie lub oba. Gdy urządzenia będą mogły komunikować się z wtyczkami i Internetem, obniżenie śladu węglowego z PDA w czasie rzeczywistym będzie trywialne. Wyjdź z domu i możesz wiedzieć, że jedynym zużyciem jest zapobieganie zamarzaniu rur. Jeśli zauważysz wzrost wykorzystania, gdy nikogo nie powinno być w domu, możesz sprawdzić, czy policja jest potrzebna.

Pamiętaj jednak, że to tylko platforma programistyczna. To mały, tani, łatwy w obsłudze, energooszczędny komputer. Wyjmij wtyczkę i masz komputer za 50 USD, który może być zasilany przez ogniwa słoneczne i baterię SLA.

Kup model Wi-Fi lub komórkowy, kup kilka tysięcy, podłącz tanią kamerę internetową i zamontować je na słupach narzędziowych skierowanych w kierunku znaków stacji benzynowej. Altówka! Strona internetowa z cenami benzyny w czasie rzeczywistym dla wszystkich stacji benzynowych wzdłuż kilkuset mil korytarza autostrady. Jeśli każesz każdej z tysięcy osób płacić 0,99 USD miesięcznie za aplikację benzynową na iPhone'a dla tej jednej autostrady, właśnie stworzyłeś źródło dochodu, które pozwoli Ci pozostać na plusie w następnym projekcie i możesz sprzedać swoje dane wiele innych usług.

Podłącz jedną do kilku kamer i GPS na dachu samochodu, użyj drugiej w samochodzie jako NAS i zbuduj własny samochód Google Street View za 200 dolarów.

Zignoruj ​​fakt, że je podłączasz - to tylko część wbudowanego zestawu deweloperskiego.

Są to komputery linuxowe za 50 USD.

Czego nie można używasz ich do?

50 dolarów? Gdzie? Jedyne, które widziałem, były dwa razy takie ... Domyślam się, że to nie jest wtyczka Sheeva.
@parsenome: W Indiach jest taki strój, który go robi. Zobacz tutaj: http://embedded-computing.com/news/id?16226 i tutaj: http://www.e-consystems.com/esom270.asp
Oczekuje się, że ilość wtyczki sheevaplug będzie wynosić 50 USD lub mniej, ale jeśli sprawdzisz naszą stronę internetową, patrzą już na następną generację. Są jednak szanse, że będą zwiększać moc / użyteczność urządzenia, zamiast przeprowadzać optymalizację kosztów.
#4
+1
Maciek Sawicki
2010-02-25 06:15:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

„Klasyczne” pomysły: http://www.openplug.org/index.php/us/resources/innovation-plans

Ale jeśli podłączysz do niego Arduino wtedy skyt jest granicą;). Największą zaletą w stosunku do korzystania z osłony sieci Ethernet lub nawet podstawowego routera openWRT jest posiadanie już zainstalowanej pełnej dystrybucji Linuksa. Możesz do niego ssh zainstalować python, pySerial, cherrypy i masz doskonały kontroler sieciowy. Zrobiłem dokładnie to samo używając Asus WL-500W ale było dużo trudniej, router zajmował więcej miejsca na moim biurku, musiałem użyć pendrive'a do przechowywania danych, a router był droższy.

Oczywiście brak WiFi jest rozczarowujące, ale GuruPlug to da.

Gotowy już nagrany GuruPlug i użyję mojego SheevaPlug jako podstawy dla radia internetowego (podłączę go do dobrej zewnętrznej karty dźwiękowej, takiej jak extigy sound blaster lub podobna)

// edytuj:

Jeszcze jeden interesujący pomysł: http://groups.google.com/group/wview/web/tutorial---wview-on-the -heeva.

Myślę też o wymianie zasilacza na baterię (na Wiki jest też przykład panelu słonecznego) i używam go w robocie.

#5
+1
old_timer
2010-07-20 23:31:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zdalny dostęp szeregowy i jtag w celu tworzenia oprogramowania wbudowanego. Zamiast płacić za drogie sieciowe urządzenia jtag, możesz dostać komputer z wtyczką, kilka konwerterów USB na szeregowy i kilka amontec lub innych opartych na ftdi wigglerów jtag i uzyskać o wiele więcej za swoje pieniądze.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...