Pytanie:
Czy dziura w PCB spowodowana reakcją korozyjną?
ahendwh2
2019-11-07 03:51:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam kontroler Xbox One, na którym przycisk X już nie działał.Zdemontowałem go dzisiaj, aby znaleźć przyczynę.Okazuje się, że w płycie głównej jest dziura w pobliżu przycisku X:

Hole in Motherboard

Tuż nad otworem znajdowała się ta naklejka (wygląda na to, że „XJY” to skrót od „Shenzhen Xinjiaye Electronics Technology Co., Ltd.”, czyli chińskiej firmy, która buduje takie płyty główne):

Sticker

Teraz na moje pytanie: czy to możliwe, że klej naklejki w połączeniu z przepływającym prądem na płycie głównej spowodował reakcję korozyjną, w wyniku której powstał otwór?Myślę, że nie ma mechanicznej przyczyny, ponieważ przewody w otworze są nadal w większości nienaruszone, a „brakująca” część płyty głównej nie znajdowała się wewnątrz kontrolera.

Mało prawdopodobne.Gdyby korozja nastąpiła po opuszczeniu fabryki przez płytę, nikt nie wykonałby tych „napraw”, aby spróbować ją naprawić.
Jest to prawdopodobnie hack, którego producent użył do poprawienia błędu w płycie produkcyjnej, którą zrobił kilka, więc nie musieli przerabiać płyty.Widziałem takie rzeczy na więcej niż kilku płytach produkcyjnych.
Myślę, że kiedy mówią „dziura”, mają na myśli uszkodzenie miedzi, a nie prawdziwą fizyczną dziurę.Ale tak, wygląda na to, że ktoś popełnił błąd i próbował naprawić tablicę, żeby zakryć im tyłki.
Sfałszowałeś to ... To są przewody zworek na płytce po tym, jak ktoś uszkodził obwód dużą śrubą do zamykania kontrolki i było to zbyt duże uszkodzenie płytki .. Żadna fabryka nie zrobiłaby tego jako naprawy, ponieważ płytki sątani w fabryce i wymagałby mniej pracy niż bluzy ....
Wydaje mi się, że to jakiś kiepski mod.Może z powodów konkurencyjnych, aby zduplikować klucz lub coś.
Pięć odpowiedzi:
#1
+26
The Photon
2019-11-07 04:01:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To mało prawdopodobne

  • Otwór jest prawie okrągły i ma gładkie krawędzie, co wskazuje, że otwór został celowo wywiercony.

  • Ktoś dodał cienkie przewody, aby spróbować naprawić uszkodzenie, wskazując, że defekt został znaleziony i „naprawiony”, zanim produkt opuścił fabrykę.

Najprawdopodobniej otwór jest przeznaczony do zamontowania płytki w obudowie.Uszkodzenie warstw powierzchniowych jest wadą produkcyjną, którą próbowali naprawić, zamiast złomować płytę.

Edycja: jak wskazano w komentarzach, inną możliwością jest to, że otwór został celowo wywiercony w celu usunięcia niektórych nieprawidłowo zaprojektowanych przewodów, a następnie dodane przewody, które widzisz, zostały dodane, aby zastąpić połączenia zerwane przez wiertło.

Najprawdopodobniej otwór był wynikiem wywiercenia wewnętrznego zwarcia.Ale jestem zaskoczony, że w ogóle zadali sobie trud naprawienia tego, zamiast po prostu złomować.
@DaveTweed, gdy siła robocza jest tańsza niż PCB, coś się dzieje
#2
+20
Passerby
2019-11-07 12:11:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Druty, które widzisz, nie są połączonymi śladami miedzi, które Twoim zdaniem zostały po korozji. Są to przewody dodane po fakcie, aby naprawić zepsutą płytkę. Możesz rozpoznać po ręcznie dodanych kropelkach lutu, takich jak kropelka nad śladem węgla, która nie jest idealna (w przeciwieństwie do tego, co widzisz podczas lutowania na fali) lub lutowie dodanym do śladu powyżej (północny zachód od twojego czerwonego X ), którego nigdy byś nie zobaczył na wytrawionej tablicy.

Biorąc pod uwagę, że otwory są zwykle wiercone po wykonaniu większości płytek w typowej produkcji PCB, a jeśli był to jednorazowy problem, który zostałby rozwiązany, jest to prawdopodobnie jedna z płyt MANY, które wyglądają dokładnie tak. Korzyści finansowe wynikające z rezygnacji z nich i drugiego przebiegu prawdopodobnie przewyższały koszt ręcznej ich przeróbki. Tam materiał jest droższy niż robocizna. Problem ze źródłem został prawdopodobnie naprawiony przed kolejną partią, ale przezbrojenie procesu produkcyjnego jest również kosztowne, więc kto wie.

Co do tego, jak to się stało, spekulacje, ale:

  • Wiertło było za duże dla materiału LUB
  • zamontowano zły bit LUB
  • prędkość / moment obrotowy zostały ustawione nieprawidłowo, więc spowodowało to żucie materiału PCB LUB
  • brakowało głębokości, więc tuleja trzymająca wiertło zgniotła deskę LUB
  • Wątpliwy materiał. Materiał jest tani, robocizna tańsza, ale to prowadzi do problemów z jakością.
#3
+8
bobflux
2019-11-07 04:06:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Korozja nie powoduje powstania idealnie okrągłych otworów w PCB ... Krawędzie otworu wyglądają jak krater, maska ​​lutownicza i ślady zostały zerwane, jakby ktoś zhakował je nożem x-acto.

W otworze jest przylutowanych kilka drutów miedzianych ...

To wygląda na bardzo nieudaną robotę remontową w „getcie”.

A jak wygląda dziewiczy PCB? Trochę wyszukiwania w internecie i ...

enter image description here

Wygląda na to, że w obszarze otworu nie ma niczego, co mogłoby wybuchnąć, a następnie wymagać od kogoś naprawienia uszkodzenia, jak kondensator tantalowy. Ważnym szczegółem jest również to, że na oryginalnej płycie nie ma dziury.

Więc skąd się wzięła ta dziura?

Teraz krawędzie dziury są naprawdę zniszczone. Nie zostało to zrobione przez wiercenie. Wygląda na to, że eksplodował.

Opieram się na hipotezie, że ten kontroler został wystrzelony pociskiem .22LR z tyłu tablicy (nawiązując do twojego zdjęcia), a następnie odnowiony. Proszę sprawdzić, czy średnica otworu jest taka sama jak naboju .22, naprawdę chciałbym wiedzieć!

Średnica wynosi około 4,5 mm, czyli bardziej przypomina kaliber .17
Czy druga strona deski też wygląda, jakby eksplodowała?
Nie. Druga strona wygląda jak czysty krój
Dziura w materiale (FR4?) Wygląda na okropnie okrągłą jak na strzał kaliber .22, spodziewałbym się bardziej postrzępionych krawędzi, gdyby w ogóle przebił deskę.
wygląda mi jak wyrwa, co jest doskonale możliwe z wiertarką,
Ale zgodnie z obrazem „zdrowej” deski nie powinno tam być dziury ... Chyba że popełnili błąd w produkcji i może robot wiertniczy oszalał!
„Zdrowa” płytka drukowana pokazana w Twojej odpowiedzi na tyle różni się od płytki drukowanej przedstawionej w pytaniu, aby było oczywiste, że nie jest to ten sam projekt płytki drukowanej.
@RossRidge tak, teraz to widzę, ups ...
#4
+4
DeadSeverious
2019-11-08 12:15:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest to płyta odrzucająca, w której przed skrobaniem wykonano otwór, aby zapobiec ponownemu użyciu.Jednak pewna firma (prawdopodobnie z branży recyklingu elektroniki) doszła do wniosku, że ponieważ płyty są w zasadzie wolne, koszt minimalnych napraw przyniósłby rozsądny zysk na rynku kontrolerów spoza marki.Dzieje się to częściej niż większość ludzi zdaje sobie sprawę.Dlatego niektórzy producenci poszli o dodatkowy krok polegający na wykrawaniu / wierceniu otworów lub szybkim cięciu piłą w odrzuconych częściach, aby, miejmy nadzieję, zapobiec oferowaniu przez inną firmę porównywalnego produktu po niższej cenie.Stracili już sprzedaż, zanim przycisk x przestanie działać i zdasz sobie sprawę, że zaoszczędziłeś kilka dolców na dosłownie zakupie zregenerowanych śmieci.

#5
+2
Anthony Herrera
2019-11-08 03:47:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak wspominali inni - to nie jest uszkodzenie powodujące korozję i te przewody zostały założone już po fakcie, aby spróbować ukryć błąd. Co do tego, w jaki sposób dziura się tam znalazła ...

Możesz zobaczyć, że deska została złożona przed utworzeniem otworu. Sprawdź krawędzie otworu - wszystkie punkty lutowania są nienaruszone, wraz z częścią znajdującej się pod spodem płyty. enter image description here

Gdyby został uszkodzony podczas produkcji płytki, lut nie byłby tak ładny i doskonały. Dodanie tych punktów lutowniczych jest zwykle jednym z ostatnich kroków w produkcji. W rzeczywistości powinien zostać odrzucony w kontroli jakości i nie trafił do przepływu lutowania.

Domyślam się, że ktoś zawiódł i zepsuł tablicę podczas końcowego montażu i to była próba ręcznego naprawienia problemu. Inni zwracali uwagę, że ta dziura nie znajduje się na „typowej” płycie kontrolera Xbox One, ale nie podałeś informacji o marce, aby właściwie zweryfikować, jak powinna wyglądać.

Czy kupiłeś to z drugiej ręki? Jeśli tak, to jest też możliwe, że ktoś go rozebrał, żeby mu się przyjrzeć, schrzanił, a potem próbował zatuszować. Chociaż ogólnie, jeśli ktoś to zrobi, po prostu tam zostanie, ponieważ nikt tego nie zobaczy.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...