Pytanie:
Usuwanie pakietu DIP z podstawki
CircularRecursion
2017-04-21 19:01:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zaprojektowałem kilka PCB, w których mam gniazdo na Teensy 3.2.Dokładne gniazda, które kupiłem, to te toczone gniazda z otwartą ramą.Kupiłem również te obrócone nagłówki pinów, aby przylutować do Teensy.

To działa świetnie, ale Teensy jest naprawdę trudny do usunięcia bez zginania pinów nagłówka.Oczywiście do usunięcia Teensy'ego wymagana jest pewna siła.Czy są jakieś pomocne narzędzia lub konkretna zalecana metoda?

Dziewięć odpowiedzi:
#1
+27
Tim Mottram
2017-04-21 19:08:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ludzie prawdopodobnie się nie zgodzą, ale ja po prostu używam śrubokręta, chodzi o powolne działanie.Używam płaskiej główki, wsuwam ją między chip a gniazdo, następnie lekko przekręcam, potem zmieniam końce i robię to samo, jeśli pójdziesz małymi krokami, wszystko będzie dobrze.Nie próbuj robić tego wszystkiego od jednego końca.

Nie zgodziłbym się z tym narzędziem bardziej niż ze śrubokrętem, nigdy nie udało mi się wyciągnąć układu scalonego prosto z gniazda z tym czymś ...
@Arsenal Czy masz na myśli ekstraktory koszmarów w stylu „szczypiec”, czy też narzędzie z mojej odpowiedzi, którego nigdy nie szukałem, aby spróbować samemu?
Koszmar w stylu @MarcusMüller.Nigdy nie widziałem tego szalonego narzędzia wysokiej jakości, które opublikowałeś - wydaje się, że może wykonać swoją pracę dobrze.
„wysoka jakość”: cena detaliczna 21,75 USD :) Dlatego polecam ją nieco ostrożnie ...
+1 W dawnych czasach, kiedy każdy chip był podstawiony, usunąłem _wiele_ chipów za pomocą tej metody.
#2
+8
Marcus Müller
2017-04-21 19:25:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Są naprawdę brzydkie tanie "ekstraktory IC", które działają gorzej niż zwykłe śrubokręty, a do tego są takie rzeczy, których nigdy nie chciałem kupić, ponieważ nigdy nie miałem wielu układów scalonych do wyjęcia z gniazd, więc nie wiem, jak dobrze to działadziała:

https://www.jensentools.com/ok-industries-ex2-dip-extractor-for-24-to-40-pin-wide-body-chips/p/606mi026

extractor

Jestem pewien, że są dostępne przez różne kanały, ale wygląda na to, że pomogłyby podnieść coś bardzo prosto.

EDIT Peter mówi poniżej, że działa dobrze.

FWIW Nigdy nie miałem problemu z ekstraktorami IC - zawsze ułatwiały wyciąganie wiórów z gniazda bez nieuniknionego zginania trzpienia przez śrubokręt.Oczywiście są prawdopodobnie złe, ale użyłem czegoś takiego: http://www.maplin.co.uk/p/ic-extraction-tool-fd54j
Użyłem takiego, jak programy Marcusa, do ściągnięcia pamięci UVPROM w celu przeprogramowania - działało dobrze dla tej aplikacji.
Ja też ich używałem i kiedy są właściwie używane, działają całkiem nieźle.Czasami jednak trzeba użyć sporej siły, a wtedy chip wyskakuje nagle z niezłym szokiem, co moim zdaniem nie było szczególnie dobre dla płyty.Innym problemem z nimi było to, że muszą być ustawione w odpowiedniej linii, inaczej wyskoczą z końca układu scalonego i mogą faktycznie uszkodzić laminowaną odmianę.To i nigdy nie mogłem go znaleźć, kiedy go potrzebowałem, prosty, sprawdzony śrubokręt był zawsze pod ręką.
Te narzędzia są absolutnie właściwym sposobem usuwania układów scalonych w środowisku produkcyjnym.Mocno trzymają układ scalony na półce, a haczyki pozwalają na wyciągnięcie go prosto do góry.Jeśli masz wiele układów scalonych sąsiadujących z płytą, śrubokręt może nie działać, co zawsze powoduje, że układ scalony ma przyłożoną większą siłę boczną pod kątem.
Być może dla układu scalonego, ale nie jest jasne, czy będą one pasować do modułu płyty PC, którego dotyczy pytanie.Kołki mogą pasować do 28-pinowej pamięci EPROM o grubości 600 milicali, ale kształt mechaniczny jest inny.
#3
+6
WhatRoughBeast
2017-04-21 19:10:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przy wyłączonym zasilaniu użyj śrubokręta z cienkim ostrzem.Zacznij od jednego końca i podważaj, co kończy się trochę.Idź na drugi koniec i podnieś go nieco dalej.Alternatywne zakończenia i ostatecznie będą darmowe.

#4
+4
Bob in FWB
2017-04-21 21:53:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zgadzam się również z odpowiedziami „używaj płaskiego śrubokręta, ostrożnie, naprzemiennie końce”

„Dawno temu” Heathkit zawierałby wraz z (przynajmniej niektórymi) ich zestawami, które wykorzystywały układy scalone, małe metalowe narzędzie w kształcie litery L, około dwóch cali długości na długiej nodze i może pół cala na krótkiej nodze, właśnie w tym celu.Mieli tę samą metodę „zaczynać od jednego końca układu scalonego i lekko go podnosić, a następnie przechodzić na drugi koniec i trochę podnosić, aż układ scalony zostanie uwolniony z gniazda”.

#5
+2
KalleMP
2017-04-21 23:22:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Śrubokręt jest dość niezawodny, ale w niektórych sytuacjach nie można uzyskać dostępu do końców chipów.

W tamtych czasach najpopularniejszym narzędziem była para szczypiec / szczypiec do wyjmowania układów scalonych DIP, takich jak te sprzedawane przez Jameco nawet teraz.

Jednak często powodowało to nagłe wyciągnięcie układu scalonego, gdy jeden koniec się uwolnił i spowodował wygięcie lub złamanie szpilek, najlepiej było stosować dłoń spoczywającą na płycie i podważającą ją, aby kontrolować wyciąganie .

To, co uważam za najlepsze, to prosty kawałek blachy w kształcie litery L, który był dostarczany przez niektórych dostawców DIP DRAM we wczesnych czasach IBM PC XT. Został on wsunięty na koniec IC na boki both, a następnie kołysał się do przodu i do tyłu, aby podnieść IC małymi kontrolowanymi krokami. Dźwignia była tak duża, że ​​nagła ekstrakcja była rzadka, a zwielokrotniona siła uwolniła nawet oporne wióry. Nigdy nie widziałem ich na sprzedaż, ale można je łatwo wykonać i wyglądają prawie jak prosty klucz dynamometryczny do otwierania zamków (ten po lewej jest bliski kształtu). Nie powinny być znacznie szersze niż 5 mm, inaczej kontrola zostanie utracona, muszą mieć trochę szerokości tylko ze względu na wytrzymałość mechaniczną, może wystarczyłoby 3 mm. Zagięcie ma tylko około 1,5 do 2,5 mm długości, więc może ślizgać się między blisko rozmieszczonymi elementami. Użyj najcieńszego metalowego paska, który Twoim zdaniem będzie wystarczająco mocny do wykonania pracy, a bractwo wytrychów używa tylnych pasków w niektórych typach piór wycieraczek szyby przedniej i może to być właśnie to, czego potrzebujesz.

W czasach, gdy komputery osobiste korzystały ze złączy magistrali ISA, skrzynie były zwykle dostarczane z kawałkiem metalu w kształcie litery L, który zakrywał zewnętrzne otwory związane z nieużywanymi gniazdami;te elementy miały wycięcie na krótkiej nodze, aby wkręcić je w obudowę, a to wycięcie zostało idealnie umieszczone do wyciągnięcia 0,3 "DIP-ów z gniazd.
#6
+2
rackandboneman
2017-04-22 20:16:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

DWA śrubokręty, po jednym z każdej strony

genialne, ale z jednym zastrzeżeniem: wymaga, aby chip DIP * nie * był już włożony zbyt mocno;w przeciwnym razie próba przełożenia jednego śrubokręta na jedną stronę uniemożliwi włożenie drugiego ze względu na przechylenie i wynikający z tego brak miejsca.
#7
+2
Craig.Feied
2017-04-23 12:30:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli naprawdę musisz to zrobić, masz kilka możliwości.

Przede wszystkim najtrudniejsze do rozebrania są toczone kołki i okrągłe gniazda, których używasz. Możesz rozważyć wypróbowanie gniazd, które akceptują bardziej typowe kołki o przekroju kwadratowym, które Paul dostarcza z Teensy. Poniższy obraz gniazda nie przedstawia Teensy 3.2, ale innej płyty o tym samym profilu:

enter image description here

W przypadku tego typu gniazda nieco łatwiej jest użyć śrubokręta lub żelazka w kształcie litery L, aby podważyć Teensy. Prawda jest jednak taka, że ​​podważenie Teensy'ego najpierw z jednego końca, a potem z drugiego, zawsze spowoduje lekkie ugięcie przewodów, nawet jeśli jest to niezauważalne. Aby temu zapobiec, będziesz musiał podnosić się bezpośrednio do góry, bez elementu przechylającego do ruchu.

W przypadku ścisłego wyciągania w górę ekstraktor Jensona sugerowany przez Marcusa Mullera działa całkiem dobrze i nie zgina szpilek. Zawsze byłem w stanie znaleźć swój, kiedy go potrzebowałem :) Jednak Teensy ma port USB na jednym końcu, który wystaje nieco poza krawędź płyty, co będzie kolidować z końcowym chwytakiem, który jest zaprojektowany tak, aby pasował do rzeczywistego zamiast płyty rozszerzającej udającej chip.

Inną alternatywą jest umieszczenie cienkiego paska sztywnego materiału między Teensy a gniazdem, tak aby lekko wystawał na każdym końcu. Pozwala to na podnoszenie podczas obracania, aby delikatnie podnosić Teensy z boku na bok, a nie od końca do końca, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zauważalnego wygięcia pinów.

Inną opcją dla Ciebie jest złącze ZIF. Wszystkie modele, jakie kiedykolwiek widziałem, akceptują profil szpilki any - nawet delikatne szpilki do liści chwytane z boku. Używam tradycyjnych nagłówków o profilu kwadratowym. Toczone kołki, których używałeś, będą działać, ale powierzchnia styku będzie mniejsza niż w przypadku kołków kwadratowych.

Nie znam Jameco ani bardzo interesującego modelu wysyłanego z Chin, sugerowanego przez X Goodrich, ale 28-pozycyjne modele 3M o rozstawie rzędów 0,6 cala dostępne w DigiKey i Mouser kosztują około 25 USD za QTY.

Gniazda ZIF omawianego typu są tak naprawdę przeznaczone do programowania i tworzenia prototypów i nie są przeznaczone do przechowywania układów scalonych lub płytek rozszerzeń w terenie. Po pierwsze, użycie gniazda ZIF wymaga więcej miejsca na płycie we wszystkich trzech wymiarach. Po drugie, siła chwytająca / dociskowa jest wystarczająca do pracy na stole, ale nie jest w pobliżu tego, co zapewnia nasadka o stałej sile wkładania.

Ponadto ostrzegam, że niektóre gniazda ZIF tak naprawdę nie „blokują się” prawidłowo w pozycji zamkniętej. Podczas wdrażania prototypów w terenie miałem chipy wypadające w terenie i czasami miałem fałszywe problemy z kontaktem. Jeśli ma to dla Ciebie znaczenie, być może będziesz musiał przyjrzeć się kilku różnym modelom. Oto link do pełnej listy ZIF dostępnych w DigiKey: DigiKey ZIF

enter image description here

Powyżej znajduje się super-niedrogie gniazdo ZIF z Chin, które jest sprzedawane w serwisie eBay. Chociaż forma jest oznaczona jako 3M, zdziwiłbym się, gdyby to naprawdę był produkt 3M. Na pewno kilka zamówię, ale z tego zdjęcia nie wynika, że ​​styki są złocone, a jeśli nie, to dość szybko skorodowałyby na Hawajach, gdzie mieszkam :)

Oto większe, 40-pinowe gniazdo ZIF, które jest również super niedrogie (4 USD) od AdaFruit:

enter image description here

Ponownie, nie wiem, jak radzą sobie z tą ceną, chyba że jest to podróbka, ponieważ jest to oznaczone numerem części 3M, który wskazuje, że powierzchnie zaciskowe będą pozłacane.

Przede wszystkim jednak chciałbym wiedzieć, co robisz, co wymaga usunięcia i wymiany płyty-córki Teensy 3.2.Zrobiłem wiele projektów z tą płytą, a ponieważ jest programowalna w terenie, nigdy nie spotkałem się z potrzebą usuwania i wymiany w terenie.Czy możesz wyjaśnić, co próbujesz osiągnąć, umieszczając go w pierwszej kolejności?Być może możemy zasugerować inne opcje, które mogą być dla Ciebie przydatne.

Dzięki za pouczającą i interesującą odpowiedź!Zaprojektowałem płytkę PCB dla kontrolera midi, który łączy się z dwoma komputerami jednocześnie w celu wysyłania identycznych poleceń.Najłatwiejszą metodą, jaką znalazłem, było użycie 2 Teensy 3.2.Jestem otwarty na przeprojektowanie płytki i wypróbowanie innego sposobu, chociaż nie czułem się wystarczająco pewnie i nie mam narzędzi, aby umieścić cały projekt Teensy na mojej PCB.Przyczyną powstania gniazd jest to, że po przylutowaniu Teensy do PCB prawie niemożliwe jest usunięcie ... http://i.imgur.com/a3lkNwp.jpg
Gniazdo na pierwszym obrazku _nie_ jest zaprojektowane do przyjmowania kwadratowego kołka.Jest przeznaczony do płaskich pinów IC _ tylko_, a używanie ich z typowymi kwadratowymi pinami spowoduje uszkodzenie gniazda.To nie powstrzymuje ludzi przed robieniem tego (tak samo z płytkami prototypowymi, naprawdę), ale nie podoba mi się, jak to jest tutaj sformułowane.
Rura, dziękuję za wskazanie, że kwadratowe piny będą się nadmiernie wyginać i ostatecznie uszkodzić gniazdo (lub płytkę stykową), które zostało zaprojektowane dla pinów IC.W prawdziwym życiu ma to znaczenie dla płytek prototypowych, które nie będą już mocno stykać się z płaskimi pinami IC po tym, jak przez jakiś czas użyjesz w nich kwadratowych pinów, ale tak naprawdę nie powoduje problemu, jeśli masz jedną płytę rozszerzenia, która jest usuwana i wymieniana zjego gniazdo.Inną alternatywą jest użycie nagłówków do układania w stos zamiast rzeczywistych gniazd - od samego początku są one zaprojektowane dla kołków kwadratowych.
@CircularRecursion, wiele osób używa Teensys do sterowania midi, więc prawdopodobnie nie jesteś zbyt daleko w błędzie, chociaż nie jestem pewien, dlaczego potrzebujesz więcej niż jednego do wysyłania jednoczesnych wiadomości midi do wielu komputerów - Teensy 3.2 może się połączyćdo 4 (lub 5) urządzeń szeregowych jednocześnie, a polecenia wysyłane do wszystkich portów szeregowych w głównej pętli byłyby wysyłane w pojedynczym cyklu pętli trwającym około 5-15 mikrosekund, czyli tak blisko symultanicznych, jak zamierzaszdostać, gdy masz do czynienia z wielozadaniowymi systemami operacyjnymi na komputerach PC :).
@CircularRecursion, Moje pytanie dotyczyło naprawdę tego, dlaczego trzeba usunąć Teensy po przylutowaniu do PCB.Ponieważ Teensy można przeprogramować na PCB (przez port USB), nigdy nie musiałem wyjmować jednego z płytki rozwojowej, chyba że płytka się zepsuła lub przeprojektowałem.Robisz coś specjalnego, co wymaga włączania i wyłączania nastolatków?
@Craig.Feied Podłączam Teensy przez USB do komputera.Chyba będę musiał sprawdzić, czy da się podłączyć jeden Teensy do dwóch komputerów i sprawić, by wyglądał jak urządzenie HID.(Myślę, że to właściwa terminologia).Chcę móc usunąć Teensy tylko wtedy, gdy skończę z rozbijaniem tablicy lub czymś w tym rodzaju.W porównaniu z resztą planszy, dwie nastolatki to około 99% kosztów!
@CircularRecursion Słyszę cię!Jednak nie wydaje mi się to dobrym powodem do używania gniazd.Kiedy tworzę prototypy, rutynowo wylutowuję płytki Teensy 3.2 z jednej wersji płytki i wlutowuję je z powrotem do następnej wersji, a jeszcze żadnej nie zgubiłem.Jeśli nie czujesz się komfortowo podczas robienia tego z oplotem lutowniczym, być może spodoba ci się narzędzie do rozlutowywania Hakko, które wysysa całe lutowie z otworu przelotowego.Kocham moje!!
#8
+1
X Goodrich
2017-04-21 23:39:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Proponuję gniazdo ZIF, jeśli uznasz je za ekonomiczne i masz miejsce, aby je dopasować.To właśnie zrobiłem (i zakładam, że wiele osób robi) z programowalnymi płytkami mikrokontrolera.

To 28-pinowe szerokie gniazdo w Jameco kosztuje 10 USD, ale myślę, że na eBayu jeszcze lepsze są około 3,25 USD (pojedyncza sztuka), łącznie z wysyłką (co może zająć kilka tygodni).

Jameco: https://www.jameco.com/z/28-526-10-Aries-Electronics-Connector-ZIF-Socket-SKT-28-Position-2-54mm-Solder-Straight-Thru-Hole_102745.html

eBay (21.04.2017): http://www.ebay.com/itm/28P-28-Pin-2-54mm-Universal-Narrow-Wide-ZIF-Test-DIP-IC-Socket-Connector- / 231871394699

Jakie szpilki sugerowałbyś przylutować do Teensy?
Miałem nadzieję, że możesz założyć 28 nóg na Teensy, wzdłuż dwóch głównych zewnętrznych rzędów i wlutować gniazdo ZIF do płyty, tak aby Teensy mógł być wkładany / wyjmowany z gniazda na płycie za pomocą jednego obrotu ZIFdźwignia.(Widzę, że Teensy ma co najmniej trzecią stronę połączeń i nie wiem nic o ich podłączaniu.)
Ten projekt wykorzystuje tylko dwa zewnętrzne rzędy.Dlatego udało mi się wykorzystać ramkę, do której odsyłam w moim pierwotnym pytaniu!Jakich nóg powinienem szukać, aby pasować do gniazda ZIF?
O ile wiem, gniazda ZIF są przeznaczone do tego samego rodzaju nóg, co otwory przelotowe PCB i gniazda wtykowe.Niestety, nie znam różnic między profilami nóg składowych.Może najlepiej byłoby załatwić to z nowym pytaniem?
#9
  0
bitsmack
2017-04-21 20:48:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zgadzam się z odpowiedziami „śrubokręta”.Po prostu bądź ostrożny i zmieniaj końce.Nie próbuj podnosić jednego końca naraz.

Ponadto obrócone szpilki / gniazda są dużo mocniejsze niż standardowe, tańsze gniazda / nagłówki z płaskimi nóżkami.

Opublikuję kilka zdjęć później, na wypadek, gdybyś nie wiedział, o czym mówię.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...