Pytanie:
Jaki MCU potrzebujesz wysokiej rozdzielczości ADC?
Jim
2010-01-18 21:20:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Próbuję znaleźć potężny MCU, który ma wiele przetworników analogowo-cyfrowych. Chcę mieć rozdzielczość około 14 bitów, aby zrobić poważne samplowanie dźwięku. Wszelkie sugestie lub komentarze byłyby świetne, okrzyki.

Dwa odpowiedzi:
#1
+19
uɐɪ
2010-01-18 22:38:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli NAPRAWDĘ potrzebujesz rozdzielczości 14-bitowej, wykonywanie konwersji na MCU prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem. Utrzymanie konwersji sygnału z taką dokładnością nie jest trywialnym przedsięwzięciem.

Bardzo czułe obwody analogowe na tym samym krzemie co MCU ze wszystkimi jego zegarami i powiązanymi źródłami szumów nie jest dobrym połączeniem - to jeden z powodów. dlaczego większość MCU ma 10- lub 12-bitowe przetworniki ADC. Innym powodem jest to, że proces krzemowy używany w MCU jest zoptymalizowany pod kątem szybkich sygnałów cyfrowych. Ten proces nie działa tak dobrze w przypadku przetwarzania analogowego o wysokiej dokładności.

Jeśli chcesz przetwarzać sygnały analogowe do tego poziomu rozdzielczości, powinieneś trzymać sygnały analogowe z dala od sekcji cyfrowych, z ich własnymi przetwornikami , niskie szumy odniesienia i ciche szyny zasilające, aby nie dodawać szumu do analizowanego sygnału.

Pamiętaj, że jeśli twój sygnał analogowy ma wartość szczytową 1V (odpowiadającą pełnej skali adc), to każda bit ma tylko 60uV.

Ponadto naprawdę musisz mieć uchwyt na swoim zasilaczu i możesz rozważyć oddzielne zasilanie dla strony analogowej i strony DC. Może to być przesada, jeśli twoje zasilanie jest odpowiednio zaprojektowane, ale jeśli nie, możesz łatwo uzyskać kilka „bitów” rozbieżności z powodu tętnienia napięcia, a mikro i inne komponenty same wprowadzają małe, ale znaczące zmiany obciążenia i napięcia zasilania. Pamiętaj, że im wyższa rozdzielczość, tym większe są te wahania.

#2
+8
Jason S
2010-01-18 22:53:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Użyj szeregowego ADC (najlepiej opartego na SPI). Istnieje wiele dobrych 14- lub 16-bitowych przetworników ADC (lubię 14-bitowy TLC3541 - możesz zastąpić TLC4541 16-bitowym lub TLV2541 12-bitowym), które są bardzo łatwe w użyciu z mikrokontrolerem, który już znasz.

Wiele mikrokontrolerów ma główne urządzenia peryferyjne SPI, a nawet jeśli twój nie ma, SPI jest naprawdę łatwe do kontrolowania poprzez bitbanging.

Fajnie, wyglądają naprawdę dobrze, na pewno się im przyjrzę, pozdrawiam
także: pamiętaj, że kodeki audio są generalnie tańsze / prostsze niż „zwykłe” przetworniki ADC z dokładnością do DC, ponieważ dźwięk nie musi poprawnie obsługiwać częstotliwości, jeśli są one poniżej ludzkiego słuchu, więc nie musisz płacić za dokładne DC konwersja. Nie mam jednak wystarczającego doświadczenia, aby doradzić Ci dobry kodek audio.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...